Teknoloji

Navigasyon Programları (2021 Güncel Uygulamalar)

Teknolojinin oldukça geliştiği günümüzde, bir yeri ararken en çok kullanılan programlar şüphesiz ki navigasyon programları olur. Hızlı ve neredeyse garantili sonuçlar sunmasıyla yoğun şekilde kullanılır.

Gerek arabada seyir halindeyken, gerekse yürürken kullanılabilmekte olup, kişilere aradıkları lokasyonu daha kısa sürede bulmaları sağlar. İnternet ve cihaz konumunu açmak yeterli olup pratiktir. Bu konuda birden fazla sistem olmakla beraber, kullanım şekilleri neredeyse aynıdır. Burada A boşluğuna gidilecek hedef yazılır. B kısmına ise herhangi bir konum, kişilerin bulunduğu yer girilir.

En İyi Navigasyon Programları

En iyi navigasyon programları arasında olan bu programlar, görüldüğü üzere farklı işletim sistemlerinde kullanılır. Her biri kendi özelliklerini bulundurur.

Ayrıntılar için kendi sitelerini inceleyebilir, yükledikten sonra bilmediğiniz bir şehirde bile kaybolmadan hedefe en kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Seçim yaparken uygulama içi durumları da gözden geçirme tavsiye edilir.

Burada birden fazla navigasyon programları olmakla beraber, bir kısmı şöyledir;

 1. Google Maps
 2. Navigon
 3. CoPilot
 4. Sygic
 5. Yandex Navigasyon
 6. Maps.Me
 7. TomTom
 8. Skobbler GPPS
 9. MapFactor
 10. Maverick
 11. Wisepilot
 12. OsmAnd
 13. Polaris

Bunların her biri aynı özellikleri sunmakla beraber, bir kısmı ücretli içeriklere sahiptir.

1.      Google Maps

Google Maps navigasyon uygulamaları arasında en çok kullanılan sistemdir. Bunun en temel nedeni, neredeyse her cihazda uygulamanın yüklü halde gelmesidir. Zira Android ve IOS işletim sistemlerinde uygundur. Ancak Windows Phone için geçerli değildir. Kullanımı için önce interneti açmak, ardından da konumu aktifleştirmek yeterlidir.

Aplikasyona girince iki arama kutusu görülür. Bunlardan birine gidilecek yer, diğerine ise kişilerin bulunduğu yer girilir. Eğer hareket halindeyseniz otomatik seçenek bulunur. Ardından tek yapılması gereken cihazdan nasıl yol izleneceğini takip etmedir. Konum hareket halinde olduğu için yanlış bir yola dönülse bir yeni bir rota çizilir.

Ayrıca harita üzerinden çevrede hangi yapıların olduğu, bunları paylaşma ve hafızaya kaydetme seçenekleri de bulunur.

Google Play App Store

2.      Navigon

Android, IOS ve Windows Phone model cihazlarda kullanılabilecek olan Navigon en çok kullanılan navigasyon programları içindedir. 2D ve 3D navigasyon mevcut olup, kullanmak istenmek isteyenler ücretli olduğunu bilmelidir.

Burada ücretler 60 ile 90 Euro arasındadır. Ayrıca başka ülkelerin haritasını kullanmak için de ek ücret talep edilir. Ancak burada internetiniz olmadan da kullanım yapabilirsiniz. Dolayısıyla büyük bir avantaj da sunar. Zira internet paketi olmayan kişiler, Google Maps kullanımını aktif yapamaz. Ancak Navigon burada kullanışlı seçenekler sunar.

APK dosyası

3.      CoPilot

Android, IOS ve Windows Phone model cihazlarda kullanılabilen CoPilot, ALK Technologies tarafından geliştirilip, sunulmaktadır. Kullanıcıların belirli bir ücret ödemesi gerekmekle beraber; Windows Phone kullananların 14 gün deneme sürümünü deneme şansları bulunur. Eğer sizin de cihazınız bu modelse, hangi avantajları sunduğunu görebilirsiniz.

İçerisine birçok ülkenin haritaları olduğu için yapısı oldukça pratiktir.

Google PlayApp Store

4.      Sygic

Sygic Android, IOS ve Windows Phone model telefonlarda kullanılan bir navigasyon programıdır. Günümüzde internet paketi olmayan bir çok kişi, Google Maps tarafından sunulan hizmeti verimli kullanamadığı için, gitmesi gereken yeri bulmada zorlanır.

Ancak bu noktada Sygic, tıpkı Navigon üzerinde olduğu gibi internet kullanmaksızın haritaya erişme, güncelleme seçeneği sunar. Üstelik indirilmesi ücretsizdir. Bununla beraber aplikasyonu sesle kullanmak, hız limitleri, şerit yardımı gibi bir takım özellikler ek ücret talep eder.

Google Play App Store

5.      Yandex Navigasyon

Android, IOS ve Windows Phone işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen Yandex Navigasyon, bir noktadan diğerine kolayca gitmenizi sağlar. Harita hizmeti olması sebebiyle çevredeki binaları da görerek, yardım alabilirsiniz. Yol ve trafik bilgileri vermesiyle oldukça popüler kullanılan seçenekler arasındadır.

Google PlayApp Store

6.      Maps.Me

Android ve IOS işletim sistemlerinde olmasına rağmen, Windows Phone’da olmayan Maps.Me, internete gerek olmadan harita bilgilerini gösterme, yakınlardaki restoranları bulma gibi ilgi çekici özelliklere sahiptir.

Dolayısıyla telefonunuza yükledikten sonra internetiniz olmasa dahi hareket halindeyken gideceğiniz yeri zorluk çekmeden bulabilirsiniz. Eğer bu tür programları istiyorsanız, Navigon ve Sygic ardından değerlendirilmesi gereken bir diğer aplikasyondur.

Google PlayApp Store

7.      TomTom

Windows Phone cihazlarda olmayan TomTom, Android ve IOS işletim sistemli cihazlara kısa sürede indirilebilir. Ardından istediğiniz konumu girip, rotaları görme şansınız bulunur. Ayrıca bahsettiğimizinternet gerektirmeden haritaları görme imkânı sunan navigasyon aplikasyonları içindedir.

Google PlayApp Store

8.      Skobbler GPPS

İnternet kullanmadan haritalardan yararlanma fırsatı sunan Skobbler GPPS de popüler olarak kullanılan navigasyon aplikasyonlarındandır. Ek ücret ödendiği takdirde, ülke dışında da internetsiz şekilde kullanım yapılabilir.

Ancak bilmeniz gereken, yalnızca Android cihazlara yönelik sunulduğudur. Eğer IOS ve Windows Phone gibi işletim sistemleriniz varsa, Sygic ve diğer seçenekleri değerlendirmeniz gerekir.

Web Site

9.      MapFactor

Android ve Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonlarda kullanılabilen MapFactor, kullanım için internet gerektirmez. Ek olarak ücretlendirme de sunmaz.  Dolayısıyla sesli uyarı alabilir, hız limitini aşıp, aşmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Ancak IOS işletim sistemleri için sunulmamaktadır. Dolayısıyla bu tür cihazların kullanıcıları diğer seçenekleri denemelidir.

Google PlayApp Store

10. Maverick

Sadece Android için sunulan Maverick trafik haricinde bazı seçenekler de sunar. Bu kapsamda hiking ve off-road faaliyetleri de mevcuttur. Eğer yürüyüşe veya yola çıkacaksanız, haritaları cihazınıza indirip internetsiz şekilde kullanabilirsiniz.

Tahmin edilebileceği üzere IOS ve Windows Phone kullanıcıları farklı seçeneklere göz atmalıdır.

Google Play

11. Wisepilot

Ücretsiz şekilde Android işletim sistemine sahip telefonlara yüklenebilen Wisepilot, IOS işletim sistemlerinde de kullanılabilir. Ancak Windows Phone kullanıcıları farklı aplikasyonlara göz atmalıdır. OpenStreetMap verileri kullanmakta olup, çok geniş bir harita tecrübesi sunar.

Üstelik indirilmesi ardından, Premium özelliklerden 5 gün sürecinde yararlanılabilir. Böylece Premium hesaba geçmeye karar verirseniz, hangi özelliklerden yararlanabileceğinizi test edebilirsiniz.

Google Play App Store

12. OsmAnd

Android ve IOS işletim sistemlerinde geçerli olan OsmAnd, Windows Phone için sunulmamaktadır. OpenStreetMap verisi temel alınmakta olup, yüklemesi ücretsizdir. Kurulum tamamlanınca haritalar indirilerek, internet olmadan kullanma imkânı sunar. Ayrıca sesli rehber, hedefe tahmini varış süresi, rota değiştiğinde tekrar hesaplama, adresleri favori yapma şeklinde zengin özellikler de sunar.

Google Play App Store

13. Polaris

Android işletim sistemlerine ücretsiz indirilebilen Polaris IOS modelleri için de kullanılır. Off-Road seçeneği de olup,

 1. Google Maps,
 2. OpenStreetMap,
 3. MapQuest,
 4. Cycle Route haritalarını kullanır.

Ayrıca harita kaynağı gösterme, rota kaydetme, internetsiz harita kullanımı için harita muhafazası, SMS ve mail vasıtasıyla yer yollama, sesli rehber gibi zengin özellikler sunar.

Google Play App Store

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı