Teknoloji

Klavyede Arapça Nasıl Yazılır? – 2021

Klavyede Arapça Nasıl Yazılır? Arapça, İbranice ile beraber Sami kökenli diller arasındadır. Sami kökenli topluluklar da M.Ö. III. binyıldan itibaren tarih sahnesinde görülür. Dolayısıyla oldukça eski ve kökenli bir dildir.

Günümüzde birçok kişi farklı nedenlerden dolayı Arapça yazmak ister. Bunun nedenleri oldukça farklıdır. Eğer Arap dili üzerine eğitim alınıyorsa veya ilahiyat okunuyorsa kişiler bu klavyeyi de kullanmak ister. Klavyede Arapça Nasıl Yazılır?

Ayrıca Osmanlı Türkçesi de alfabe olarak Arapça-Farsça kelimelerin birleşmesinden oluşur. Zira pe, çim gibi Arapça’da olmayan, ancak Farsça’da bulunan harfler bulunur. Dolayısıyla Osmanlı Türkçesi gören kişiler bu alfabeyle yazabilmek için klavyede en yakın seçenek olan Arapça’yı tercih eder. Peki, klavyede Arapça nasıl yazılır?

Bilgisayarın Dillerine Arapça’yı Ekleme

Eğer klavyenizle Arapça yazmak istiyorsanız, bunun iki seçeneği vardır. Bunlardan ilki dillere Arapça’yı eklemek ve geçiş yapmadır. Klavyede Arapça yazmak için şu yöntemle izlenir;

 1. Bilgisayarın arama kısmına gelinir.
 2. Dil kelimesi arattırılır. Sonuçlardan dil ayarları seçilir.
 3. Ekranda tercih edilen diller seçilir.
 4. Dil ekle seçilir.
 5. Arapça seçilir.

Ardından dil aktif hale getirilir. Artık Türkçe ve Arapça şeklinde iki dil olduğu için, ekranın sağ alt köşesinde dil değişikli yapmaya yarayan bir bölüm bulunur. Eğer Arapça’dan Türkçe’ye geçmek isterseniz, buna tıklamak yeterlidir. Değişiklik anında uygulanır.

Ancak bunun öncesinde hangi ülkenin Arapça’sını kullanacağınızı seçmek gerekir. Bunlar şöyledir;

 1. Arapça – Bahreyn
 2. Arapça – Birleşik Arap Emirlikleri
 3. Arapça – Cezayir
 4. Arapça – Fas
 5. Arapça – Irak
 6. Arapça – Katar
 7. Arapça – Kuveyt
 8. Arapça – Libya
 9. Arapça – Lübnan
 10. Arapça – Suriye
 11. Arapça – Mısır
 12. Arapça – Suudi Arabistan
 13. Arapça – Tunus
 14. Arapça – Umman
 15. Arapça – Ürdün
 16. Arapça – Yemen 

Bu seçenekler aynı dili ifade ediyor gibi görülse de, bazı farklılıklar vardır. Örneğin Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi Türkçe sınıfına girse de, aralarında farklılıklar olduğu malumdur. Arapça ile de bu durum aynıdır. Dolayısıyla seçim buna uygun yapılmalıdır.

Eğer bir iş sebebiyle Arapça klavye kullanacaksanız, o ülkenin diline göre seçilir. Örneğin Ürdün’e gidecekseniz, tek yapmanız gereken Arapça – Ürdün seçmedir. Klavyede Arapça Nasıl Yazılır? adımları sayesinde bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Arapça Klavye Pratik Nasıl Yazılır?

Arapça klavye nasıl yapılır oldukça kolaydır. Eğer Arapça dilini bulamıyorsanız da bu dili indirmeniz yeterlidir. Ardından kullanılır hale gelir. Ancak çoğu kişiyi asıl zorlayan, dili değiştirdikten sonra Türkçe F veya Q klavyede hangi harfin, hangi Arapça harfe karşılık geldiğidir.

Bunun yanı sıra shift gibi bazı tuşlara basıldığında da farklı karakterler vardır. Dolayısıyla büyük bir zorluktur. Eğer daha pratik çözümler arıyorsanız, ekran klavyesinden yararlanılabilir. Bunun için öncelikle dil Türkçe’de iken bilgisayarın sol alt köşesinde bulunan arama kısmına ekran klavyesi yazılır. Program gelince de dil alt köşeden Arapça’ya geçirilir.

Böylece ekran klavyesinin dili de Arapça olur. Ardından shift gibi tuşlara basıp, farklı kombinasyonların nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Ardından Türkçe klavyeden de yardım alarak hangi harfin, hangi Arapça karaktere karşılık geldiğini öğrenebilir, böylece daha pratik yazabilirsiniz. Peki, Klavyede Arapça Nasıl Yazılır?

KLAVYEDE ARAPÇA NASIL YAZILIR?

Arapça Klavye Almak  

Arapça klavye nasıl yapılır bilgisayara sadece dakikalar alır. Ancak asıl sorun bu değil, alışma ve hızlı yazmadır. Her ne kadar ekran klavyesi bir pratiklik sunsa da yavaştır. En etkili çözüm internetten Arapça klavye sipariş etmek ve bilgisayar dilini de Arapça’ya çevirmektir.

Böylece oldukça hızlı ve pratik bir şekilde kullanmanız da mümkündür. Bu klavyeyle işiniz bittiğinde tek yapılması gereken, Türkçe klavyeyi bağlamadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı