Faydalı BilgilerNeye İyi Gelir?
Trend

Devit 3 Damla Nasıl Kullanılır? Devit 3 Damla Faydaları

Devit 3 damla faydaları, doğru kullanıldığı takdirde oldukça fazladır. İçeriğimizde Devit 3 damla nasıl kullanılır? sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Devit 3 Damla Nedir?

Sağlık oldukça geniş bir sektör olup, her hastalığın farklı bir tedavisi vardır. Bunlardan bir tanesi de Devit 3 damla olarak bahsedilebilir. Ağızdan alınarak kullanılan ilaç, etken madde olarak her şişede 15ml için 50,000 I.U. vitamin D3 bulundurur. Peki, Devit 3 damla nasıl kullanılır?

Her ilaçta olduğu gibi bunda da bazı yardımcı maddeler vardır. Bunlar da ayçiçek yağı ile bütikhidroksianisol’dür.  Gerek etken maddesine, gerekse yardımcı maddelerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Bu nedenle mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalı, dışarısına çıkılmamalıdır.

Dolayısıyla muayene esnasında hekime doğru vermek, sağlığınız için oldukça önemlidir. Aksi durumda hekim yanlış yönlendirileceği için, istenen tedavi uygulanmayabilir.

Devit 3 Damla Faydaları Nelerdir?

Devit 3 damla nedir etken maddesi vitamin D3 olarak da bilinen kolekalsiferol’dür. Kullanım amaçları ise şöyledir;

 1. D vitamini eksikliği
 2. D vitamini yetmezliği
 3. Sindirim kanalında yer alan emilim bozukluğu kapsamında D vitamini yetersizliğinin önüne geçilmesi
 4. Kemiklerde mineral azalmasına gelişen kemik hastalıklarından olan osteomalazi’de
 5. Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi destek tedavisi
 6. Kemik erimesi sonucu kırık oluşma tehlikesi mevcut olan vakalarda tedaviyi destekleme
 7. Parathormon bezlerindeki tümör oluşumuna bağlı bir hastalık olan hiperparatiroidizm

Dolayısıyla kullanım amaçları oldukça geniştir. Devit 3 damla faydaları da bunlarla ilişkilidir. Eğer bu sıkıntılar yaşanıyorsa ve doktorunuz Devit 3 vermişse sorunu azaltması, gidermesi ve tedavi etmesi gibi sebeplerden bahsedilebilir.

Bu nedenle hekimin anlattığı çerçevede düzenli kullanımı problemlerinizi çözebilir. Herhangi bir yere damlatılmamakta olup, kullanımı ağızdan yapılır.

Neye iyi gelir? kategorimize de göz atarak daha fazla benzer içeriğe ulaşabilirsiniz.

Devit 3 Damla Nerelerde Kullanılmaz?

Her ilacın kullanılmaması gereken bazı yerler vardır. Bu anlamda Devit 3 damla nerelerde kullanılmaz şöyledir;

 1. Kalsiyuma yönelik hassasiyet söz konusuysa
 2. Kalsiyum içeren böbrek taşı mevcutsa
 3. Kan içerisinde normalden yüksek kalsiyum konsantrasyonun olması, hiperkalsemi
 4. İdrarla atılan kalsiyum miktarının artması, hiperkalsiüri
 5. D hipervitaminozu
 6. Hipertansiyon olarak da bilinen ağır yüksek tansiyon
 7. İleri derece damar sertleşmesi, arterioskleroz
 8. Etken ve yardımcı maddelere karşı alerji varsa

Bu maddelerden bazıları hastalar tarafından bilinemeyebilir. Ancak hekime geçmişte ve şu anda kullandığınız ilaçları, geçmişte ve yakın tarihte geçirdiğiniz hastalık-rahatsızları belirtmeniz çözüm olur. Eğer sizde olan bir şeyi anlatmazsanız, ciddi sonuçlar doğurabilir.

Devit 3 Damlanın Dikkatli Kullanılması Gereken Durumlar

Her ilaçta olduğu gibi Devit 3 damla yan etkileri mevcuttur. Dolayısıyla dikkatli kullanımı gereken konular önemlidir. İlacın prospektüsü incelendiğinde bunlar şöyle görülür;

 1. Fazla Hareket Edilmemesi Durumları,
 2. İdrar Söktürücü Olarak Da Bilinen Benzotiadiazin Türevi Diüretik İlaçlar,
 3. Geçmiş Dönemlerde Böbrek Taşı Oluşmuşsa,
 4. Sarkoidoz Mevcutsa,
 5. Bir Çeşit Paratiroid Bezi Yetmezliği Olarak Tanımlanan Pseudohipoparatiroidizm Mevcutsa,
 6. D Vitamini İle Bunun Türevlerini Bulunduran İlaç Alınıyorsa.

Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemlerinde olan kadınlar da kullanımdan önce doktora danışmalıdır. Aynı şekilde tedavi sürecinde hamile olunduğu fark edilmişse, hekime başvurulmalıdır. Gerekli değilse hamilelik dönemlerinde Devit 3 alınmamalıdır. İçerisinde bulunan D vitamini ayrıca anne sütüne etki eder.

Devit 3 Damla Nasıl Kullanılır?

Devit 3 damla kullanımı hekim tarafından size ayrıntılarıyla anlatılır. Dolayısıyla bundan dışarı çıkılmamalıdır. İlaç farklı hastalıklarda kullanıldığı için, damla ve gün sayısı farklılık arz eder. Bu kapsamda vitamin D vitamini yetmezliği ya da eksikliği tedavisi amacıyla alınıyorsa, günde 5 ile 30 damla alınır.

Ancak sindirim kanalı içerisinde yer alan emilim bozukluğu kapsamında vitamin D eksikliğini önlemek için kullanılıyorsa, günde 5 ile 15 damla alınır. Devit 3 damla bebeklerde nasıl kullanılır? Yeni doğan ile çocuklarda raşitizm tedavisinde 1 yaş altında günde 25 damla, 1 yaş üstünde günde 45 damla, idame dozu ise günlük 5 damladır.

Vitamin D eksikliği kapsamında osteomalazi tedavisi için günde 75 damla ve idame dozu günde 10-15 damladır. Hatırlanamaması durumunda acile veya eczaneye gidilmelidir.

Devit 3 Damla Yan Etkileri

Bilindiği üzere her ilacın bir takım yan etkileri vardır. Bunlardan kaçınmak için bilinçsiz ilaç kullanımı yapılmamalı, doktorun belirlediği tedavi dışına çıkmamalıdır. Devit 3 damla prospektüs bilgisine göre ilacın içeriğindeki maddelere yönelik duyarlı olan kişilerde görülebilir.

Ancak prospektüse göre geniş klinik çalışmalarının bulunmaması sebebiyle istenmeyen etkilerin görülme sıklığı malum değildir.

Devit 3 Damla Kullanımı Nasıldır?

Devit 3 oral yani ağız yoluyla alınan bir damladır. Kullanım alanları farklı olduğu için, hekimin bahsettiği konular dışarısına çıkılmamalıdır. Ayrıca günlük normal damla sayısı açılmamalı, doktora müracaat edilmelidir.

Devit 3 Damla Kullanımı Hamile ve Emziren Kadınlarda Nasıldır?

Devit 3 eğer gerekli değilse, hamilelik döneminde olan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Dolayısıyla tedavi sürerken hamile olunduğu anlaşılırsa doktora gidilmelidir. Dolayısıyla hamilelik ve emzirme dönemlerinde önce doktora gidilir.

Devit 3 Damla Yan Etkileri Nelerdir?

Devit 3 yan etkileri, ilacın içerisindeki etken ve yan maddelere alerjisi olunanlarda görülebilir. Üzerine klinik çalışmaları geniş olmadığı için, istenmeyen yan etkilerin görülme sıklığı da bilinmemektedir.

Kaynak: Wikipedia

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı