Neye İyi Gelir?

Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? / Sağlığın en önemli hazine olduğu günümüzde, farklı rahatsızlıklar için fark tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan bir tanesi de Biteral 500 mg olarak bilinmektedir. Ağız yoluyla alınan hap şeklinde olan ilacın etken maddesi Ornidazol’dür. İçerisinde bulunan her kaplı olan tablet, 500 mg bu maddeden bulundurur.

İlacı kullanmadan önce yanlış ilaç kullanımının, çözüm değil sorun getirdiği bilinmelidir. Dolayısıyla sağlık sorunlarınız varsa, yapılması gereken bir hekime giderek, muayene olmadır. Ardından bu ilaç verilmişse doktorun ve eczacının tavsiyelerinden çıkmaksızın kullanılmalıdır. Peki, Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Biteral 500 Mg Nedir?

Biteral 500 Mg nedir anti bakteriyel, anti protozoal etkileri bulunan ilaçlar arasındadır. 10 tabletlik ambalajlar halinde olup, hem kadınlarda hem de erkeklerde kullanımı vardır.  Bu kapsamda kullanım gördüğü bazı yerler şöyledir;

 1. Her iki cinsiyette de üreme ve idrar yolları enfeksiyonları.
 2. Amebiasis ile Amipli dizanteri dâhil Entamobea Histolytica’nın sebep verdiği bağırsağa ait enfeksiyonlar. Amebiasis’in tüm bağırsak sistemi haricinde olan formları.
 3. Giardia Lamblia adlı bir parazitin sebep olduğu Giardiliasis.

Biteral ne işe yarar da bu gibi durumlarda bir tedavi olması için kullanılır. Peki, Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Biteral 500 MG İçeriğinde Neler Var?

Ayrıntılı bilgiler için de prospektüsü kontrol edilmelidir. Ornidazol haricinde içerisinde şu yardımcı maddeler vardır;

 1. Mısır Nişastası
 2. Mikrokristal Selüloz
 3. Hidroksipropil Metil Selüloz
 4. Magnezyum Stearat
 5. Talk
 6. Titanyum Dioksit (E171)

Eğer rahatsızlığınıza çözüm getirecek olan ilaç buysa, doktorunuz size bunu yazar. Dolayısıyla sağlığınız için hekim kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Peki, Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Biteral 500 Mg Kullanılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ilacın kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi de etken veya yardımcı maddelere karşı duyarlılık varsa kullanılmamalıdır. Bu konuda detaylı bilgi, muayene esnasında doktor tarafından verilir. Hekime doğru bilgileri vermeniz yeterlidir.

Ayrıca karaciğer hastalığı olan kişiler, Biteral 500 Mg kullanımını da dikkatli yapmalıdır. Merkezi sinir sistemi hastalığı da bu konuya dâhildir. Eğer hamilelik ve ya emzirme süreçlerindeyseniz de ilk olarak hekiminize danışmanız gerekir. Benzer şekilde tedavi devam ederken de hamilelik ortaya çıkarsa doktora gidilir. Çocuklarda kullanılacaksa doz ayarı ilgili çocuğun vücut ağırlığı esas kabul edilerek yapılır ve doktor tarafından belirlenir.

Biteral 500 Mg prospektüs bilgisine göre yaşlılarda doz ayarlamasına göre bilgi yoktur. Böbrek yetmezliği çeken hastaların da dikkatli kullanması gereken ilaçlar arasındadır. Karaciğer yetmezliği çekenlerde ise doz aralığı iki kat yüksektir.

Biteral 500 Mg Yan Etkiler

Her ilaç bir takım yan etkilere sahiptir. Dolayısıyla kullanıcılar öncesinde mutlaka muayene olmalıdır. Zira aksi durumlar bu durumların yaşanma riskini ortaya çıkarabilir. Bu konuda Biteral 500 Mg yan etkileri şöyledir;

 1. Uyku hali
 2. Soluk almada zorluk
 3. Deri rahatsızlıkları
 4. Baş Ağrısı
 5. Bulantı
 6. Kusma
 7. Sarılık

Bunlardan herhangi biri yaşanmışsa, hızlı şekilde doktora gidilmelidir.

Biteral 500 Mg Nasıl Kullanılır?

Peki, Biteral 500 Mg nasıl kullanılır? Bilindiği üzere her ilaç farklı kullanımlara sahiptir. Bu doktor tarafından açıklanır. Biteral 500 Mg ilacı prospektüsüne bakıldığında, her zaman yemekler ardından ağız yoluyla alındığı görülmektedir.

Ayrıca doktorun belirttiği maddelerin dışarısına çıkılmamalıdır. Zira çocuklarda veya bazı rahatsızlıkları olanlarda bu durumla değişebilir. Eğer nasıl kullanacağınızdan emin olamıyorsanız size en yakın eczacıya giderek de bilgi alabilirsiniz.

Her ilaç gibi Biteral 500 Mg da kullanılması gerekenden aşırı kullanılmaz. Eğer unutkanlık sonucu tekrar almışsanız, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna, eczaneye veya acile gitmeniz gerekir.

Biteral 500 MG Hamilelerde Kullanılır Mı?

Hamile ve emziren kadınlarda Biteral 500 MG alımı öncesinde doktora gidilmelidir. Eğer bu tedavi yazılmışsa ve sonradan hamile olduğu öğrenilmişse hekime başvurulmalıdır.

Biteral 500 MG Yan Etkileri Var Mıdır?

Biteral 500 mg bazı yan etkileri uyku hali, soluk almada zorluk, deri rahatsızlıkları, baş ağrısı bulantı, kusma ve sarılık gibidir. Dolayısıyla doktor kontrolü olmadan kullanımı yapılmamalıdır.

Biteral 500 MG Nasıl Kullanılır?

Biteral 500mg yemekten sonra tok karnına alınır. Ayrıca hekimin bahsettiği hususlara önem gösterilmeli ve dışına çıkılmamalıdır. Kullanılması gereken fazla doz alınmamalı, alınmışsa hemen en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.

Kaynak: Propektus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı